قوانین اقامت و سند

قوانین مربوط به خرید املاک توسط اتباع خارجی
مجلس ملی ترکیه در تاریخ 1 آگوست 2012 قانون اصلاحی در مورد خرید و فروش املاک و مستغلات به اتباع خارجی را تصویب کرد. بر اساس این اصلاحات، شهروندان 129 کشور از جمله : ایران، امارات متحده عربی، قطر، عربستان و ... قادر به خرید و فروش ملک مسکونی، تجاری و زمین در ترکیه می باشند. حداکثر فروش ملک به 30 هزار هکتار افزایش داده شده است و به هیئت دولت اجازه می دهد تا این میزان را افزایش بدهد. ممنوعیت کامل خرید املاک و مستغلات در ترکیه برای کشورهای : ارمنستان، یمن، کوبا، نیجریه، سوریه و کره شمالی معرفی شده است.
قانون ارث در ترکیه
با توجه قوانین کشور ترکیه، قانون ارث درباره اتباع خارجی به صورت "اصل عمل متقابل" می باشد. به این معنی که این قانون همانطور برای یک شهروند خارجی تعریف می گردد که در مورد یک شهروند ترک در کشور متبوع وضع گردیده است. در مورد شهروندان آن دسته از کشور هایی که حق اجازه خرید ملک را در ترکیه دارند ولی در کشور مربوطه این حق به اتباع ترک داده نمی شود همانند ایران، قانون ارث به صورت موروثی می باشد. لازم به ذکر است که در صورت داشتن وصیت نامه رسمی و قانونی، دولت ترکیه طبق آن وصیت نامه عمل خواهد کرد. در غیر اینصورت ارث مطابق قانون ایران به همسر و فرزندان مالک خواهد رسید.
سند
در ترکیه با انتقال املاک و مستغلات برای تمامی افراد با ملیت ترک و همچنین اتباع خارجی سند رسمی و دولتی صادر می شود. به این معنی که با در دست داشتن سند، شما مالکیت صد در صد ملک خود را از دولت ترکیه دریافت خواهید  کرد و طبق قانون حقوقی این کشور تنها شخص صاحب سند حق نقل و انتقال ملک به غیر را دارد.
جزئیات سند
 1. آدرس ملک خریداری شده
2. عکس مالک سند
3. مشخصات ثبتی مربوط به ملک در اداره اسناد
4. نوع مجوز ارائه شده در ارتباط با زمین مربوطه
5. مساحت کل زمین
6. نوع مالکیت
7. قیمت ملک به ارزش لیره ترکیه
8. مشخصات مالک قبلی
9. مشخصات مالک جدید
10. آخرین تاریخ تغییر مالکیت
11. شماره ثبت مالکیت قبلی
12. اطلاعات مربوط به ثبت مالکیت جدید
13. تاریخ تغییر مالکیت جدید
14. تاریخ ، مهر و امضای مدیر اداره ثبت اسناد
 
*صدور سند در ترکیه بر خلاف کشورهای عربی و برخی کشور ها برای عرصه و اعیان می باشد.
 
مدارک مورد نیاز جهت صدور سند املاک  در ترکیه
•    گذرنامه خریدار با اعتبار حداقل شش ماه
•    شماره مالیاتی خریدار
•    چهار قطعه عکس